konstnären_pod_avsnitt_23 (1)

Olle Niklasson, Nils Claesson och Gerd Aurell samlas för att prata högt och lågt om erfarenheter från konstnärsdrivna gallerier och verksamheter.

Medverkande: Olle Niklasson, musiker, konstnär och skribent och även ordförande i Konstepidemins styrelse i Göteborg. Nils Claesson, konstnär, skribent, curator och filmare. Har varit aktiv bland annat på Tegen2 i Stockholm. Gerd Aurell, är konstnär och är en av de fyra grundare som 2001 startade Verkligheten i Umeå.

Alla tre skrev i nummer 3 av Konstnären i år varsin personlig reflektion kring sina erfarenheter sitt arbeta med konstnärsdrivna processer. Programledare och chefredaktör Robert Stasinski


Konstnären podcast

Samtal och debatt om konsten och konstnärers roll i samhället med Robert Stasinski, chefredaktör och ansvarig utgivare för tidningen Konstnären. Varje månad bjuds nya gäster in för att samtala om konstnärers sociala, ekonomiska och politiska villkor parat med samtida kulturdebatter och aktuella ämnen. Konstnären podcast produceras av AB Svensk Konstnärsservice, ansvarig utgivare Robert Stasinski.