Lokalt förtroendevalda

Blekinge
Sofia de la Fuente, talesperson. Bildkonstnär: sofiadlfuente(at)hotmail.com

Dalarna
Matilda Haritz Svenson, talesperson. Konsthantverkare: matilda.haritz(at)gmail.com

Gotland
På ön finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Gotland.
Anna Norberg, ordförande & talesperson: avn(at)avnstudio.com

Gävleborg
Maria Lewis, talesperson: info(at)marialewis.se
Marie Lindgren, talesperson: marielindg(at)gmail.com

Halland
Agneta Göthesson, talesperson: a.gothesson(at)tele2.se
Katarina Segerbrand, talesperson: ksegerbrand(at)gmail.com

Jämtland-Härjedalen
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Jämtland Härjedalen
Elin Ståhl, ordförande & talesperson. Bildkonstnär/konsthantverkare: elinbstahl(at)gmail.com

Jönköpings län
Hans Fredholm, talesperson: info(at)fld.se

Kalmar län
Theo Janson, talesperson: konst(at)theojanson.se

Kronoberg
Åke Bergqvist, talesperson. Bildkonstnär: akebergqvist(at)hotmail.com

Norrbotten
Lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Norrbotten är vilande.
Lena Ylipää, talesperson. Bildkonstnär: lena(at)yli.se

Skåne

Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Skåne. Facebookgrupp
Saga Bitkover-Norman, ordförande & talesperson. Bildkonstnär: sagabitkover(at)hotmail.com

Stockholms län
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Stockholms Läns Facebookgrupp samt hemsida http://krostockholm.se/
Jon Brunberg, ordförande och talesperson. Bildkonstnär: mail(at)jonbrunberg.com
Sofia Björkman, styrelseledamot och andre talesperson: Konsthantverkare: sofia(at)platina.se

Sörmland
Åsa Lockner, talesperson. Konsthantverkare: asa(at)madeby.se

Region Uppland
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Uppsala.

Ordförande: Kajsa Haglund | kajsa.haglund(at)telia.com.
Vice ordförande: Roine Jansson | roine.jansson(at)bredband.net
Sekreterare: Klas Hällerstrand | info(at)klashallerstrand.se
Kassör Eva Björkman | infoevabjorkman(at)gmail.com
Ledamot Bodil Gellermark | bodil.gellermark(at)bredband.net
Suppleant Katarina Persson | kakelkonst(at)swipnet.se 

Västerbotten
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västerbotten
Gunilla Samberg, ordförande och talesperson. Bildkonstnär: samberggunilla(at)gmail.com

Västernorrland
Anna Norvell, talesperson. Bildkonstnär: annanorvell(at)yahoo.se

Värmland
Vakant

Västmanland
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västmanland
Gunnar Forsman, ordförande & talesperson. Bildkonstnär: gunnar(at)forsman-mannberg-konst.nu
Johnny Molton, styrelseledamot & talesperson. Bildkonstnär: johnny.molton(at)gmail.com

REGIONFÖRENING VÄST
Västra Götalands län samt Hallands län samverkar som regionförening Väst. Facebooksida
Paula Lindblom, paula.lindblom(at)gmail.com

Ansvarig kö till ateljélägenheter på Guldheden
Hampus Pettersson: elsewhererightnow(at)hotmail.com

Västra Götaland
I Västra Götaland finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Sjuhärad www.krosjuharad.se
Theo Ågren, ordföranden: theo[at]theoagren.com

Örebro län
Kristina Lindberg, talesperson. Bildkonstnär: thekristinalindberg(at)gmail.com

Östergötland
Anx Kupiainen, talesperson. Bildkonstnär: anx(at)kupiainen.se
Aldís Ellertsdóttir Hoff, talesperson. Bildkonsntär: aldis.ellertsdottir(at)gmail.com