Kontakt


Personal

Verksamhetschef
Eva Månsson
eva.mansson(at)kro.se
08 - 545 420 80

Pressansvarig och politisk sekreterare
Zandra Thuvesson
zandra.thuvesson(at)kro.se
08 - 545 420 80

Medlems- & fakturaärenden 
Eva Skarbäck
eva(at)kro.se

Jurist
Katarina Renman Claesson
jurist(@)kro.se
08 - 545 420 80

Digitala medier 
Geska Brecevic
geska(at)kro.se

 

T.f Chefredaktör KONSTNÄREN
Macarena Dusant
 

   

Ordförande

Riksordförande 
Sara Edström
sara.edstrom(at)kro.se
072-2424012

 

 

Vice Riksordförande  
Linda Marie Karlsson
lindamarie.karlsson(at)kro.se 
08-54 54 20 80 växel
   

Riksstyrelse

Sara Edström, bildkonstnär, ordförande: sara.edstrom(at)kro.se
Linda Marie Karlsson, konsthantverkare,vice riksordförande, lindamarie.karlsson(at)kro.se
Margot Barolo, formgivare, ledamot margot(at)barolo.nu
Agneta Göthesson, bildkonstnär, ledamot: a.gothesson(at)tele2.se
Jon Brunberg, bildkonstnär, ledamot: mail(at)jonbrunberg.com
Suzanna Asp, bildkonstnär, ledamot, suzanna.asp(at)gmail.com 
Edmon Khalil, bildkonstnär, ledamot, khaliosan(at)outlook.com 
Sofia de la Fuente, formgivare, suppleant, sofiadlfuente(at)hotmail.com 
Marika Troili, bildkonstnär, suppleant, marikatroili(at)hotmail.com 

 

Ledamöter IAA

Members of the National Committee IAA
Sverige representeras av/Sweden is represented by

Sara Edström, Norrbotten 
Jon Brunberg, Stockholm
Sofia de la Fuente, Blekinge
Pontus Raud, Stockholm
Katarina Jönsson Norling, Uppsala

 

Ledamöter Expertnämnd Konsthantverk & Design

Linda Marie Karlsson, ordförande och sammankallande: lindamarie.karlsson(at)kro.se
Margot Barolo, ledamot: margot(at)barolo.nu
Nina Westman, ledamot: nina(at)ninawestman.se
Sara Isaksson From, suppleant: sara.i.from@gmail.com
Kerstin Sylwan, suppleant: kerstin(at)designstories.se
Nika Persson, suppleant: contact(at)niklaspersson.com

 

Förtroendevalda i landet

Vi är aktiva över hela landet och har lokala företrädare i alla län.

Blekinge
Sofia de la Fuente, talesperson. Bildkonstnär: sofiadlfuente(at)hotmail.com

Dalarna
Matilda Haritz Svenson, talesperson. Konsthantverkare: matilda.haritz(at)gmail.com

Gotland
På ön finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Gotland.
Anna Norberg, ordförande & talesperson: avn(at)avnstudio.com

Gävleborg
Maria Lewis, talesperson: info(at)marialewis.se
Marie Lindgren, talesperson: marielindg(at)gmail.com

Halland
Agneta Göthesson, talesperson: a.gothesson(at)tele2.se
Katarina Segerbrand, talesperson: ksegerbrand(at)gmail.com

Jämtland-Härjedalen
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Jämtland Härjedalen
Elin Ståhl, ordförande & talesperson. Bildkonstnär/konsthantverkare: elinbstahl(at)gmail.com

Jönköpings län
Hans Fredholm, talesperson: info(at)fld.se

Kalmar län
Theo Janson, talesperson: konst(at)theojanson.se

Kronoberg
Åke Bergqvist, talesperson. Bildkonstnär: akebergqvist(at)hotmail.com

Norrbotten
Lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Norrbotten är vilande.
Lena Ylipää, talesperson. Bildkonstnär: lena(at)yli.se

Västerbotten
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västerbotten
Gunilla Samberg, ordförande och talesperson. Bildkonstnär: samberggunilla(at)gmail.com

Västernorrland
Anna Norvell, talesperson. Bildkonstnär: annanorvell(at)yahoo.se

Värmland
Vakant

Västmanland
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västmanland
Gunnar Forsman, ordförande & talesperson. Bildkonstnär: gunnar(at)forsman-mannberg-konst.nu
Johnny Molton, styrelseledamot & talesperson. Bildkonstnär: johnny.molton(at)gmail.com

Västra Götaland
I Västra Götaland finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Sjuhärad www.krosjuharad.se 
Theo Ågren, ordföranden: theo[at]theoagren.com

Skåne
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Skåne. Facebookgrupp
Saga Bitkover-Norman, ordförande & talesperson. Bildkonstnär: sagabitkover(at)hotmail.com

Stockholms län
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Stockholms Läns Facebookgrupp samt hemsida http://krostockholm.se/
Jon Brunberg, ordförande och talesperson. Bildkonstnär: mail(at)jonbrunberg.com
Sofia Björkman, styrelseledamot och andre talesperson: Konsthantverkare: sofia(at)platina.se

Sörmland
Åsa Lockner, talesperson. Konsthantverkare: asa(at)madeby.se

Region Uppland
Kajsa Haglund, ordförande & talesperson. Bildkonstnär: kajsa.haglund(at)telia.com

REGIONFÖRENING VÄST
Västra Götalands län samt Hallands län samverkar som regionförening Väst. 
Facebooksida
Gun-Britt Holmgren-Ivstedt, g.holmgrenivstedt(at)gmail.com

Ansvarig kö till ateljélägenheter på Guldheden
Hampus Pettersson: elsewhererightnow(at)hotmail.com

Örebro län
Kristina Lindberg, talesperson. Bildkonstnär: thekristinalindberg(at)gmail.com

Östergötland
Anx Kupiainen, talesperson. Bildkonstnär: anx(at)kupiainen.se
Aldís Ellertsdóttir Hoff, talesperson. Bildkonsntär: aldis.ellertsdottir(at)gmail.com