Det märktes att det var valår på årets upplaga av det kulturpolitiska konventet Folk och Kultur som ägde rum i Eskilstuna den 4-7 februari. Det var visserligen svårt att se ett dominerande tema men det var fler programpunkter än någonsin och många politiker på plats. Känslan var att många av de deltagande organisationerna låg i startgroparna inför den kommande valrörelsen.
Vårt eget huvudnummer var lanseringen av rapporten Konstbranschen i siffror 2025 på Eskilstuna konstmuseum med författaren Maria Adenfelt, Konstnärernas Riksorganisations verksamhestschef Eva Månsson och Svenska Galleriförbundets ordförande Ola Gustafsson. Samtalet spelades in och kan ses i efterhand (länk kommer).

Vi samlade också ansvariga tjänstepersoner för bild- och formverksamheter i fyra av de högst rankade kommunerna i vår undersökning Årets konstkommuner 2025 för att diskutera kommunal konstpolitik i praktiken. Vår ordförande Sara Edström deltog dessutom i Statens konstråds programpunkt Nätverka rätt! Konstaktörernas ekosystem på 60 minuter, och Intercult och Europa Direkt Stockholms samtal om Kulturens plats i Europas framtid.

Vi tackar Folk och Kultur för intensiva och givande dagar när vi nu tar nästa steg i vårt eget kampanjarbete inför valet 2026.